Production | |
| Manufacturer | Roper |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Orangeburg, South Carolina, USA |
Variants | |
| L821 | electric start |
| L811 | manual start |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Cab | Open operator station. |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton | |
| gasoline | |
| air-cooled | |
| Displacement | 318 cc 19.44 ci |
| Power | 8 hp 6.0 kW |
| Starter type | manual recoil |
Transmission | |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase | 43.5 inches 110 cm |
| Length | 63 inches 160 cm |
| Width | 48 inches 121 cm |
| Height | 40 inches 101 cm |
| Shiping weight | 354 lbs 160 kg |