Production | |
| Manufacturer: | Power King (a part of Engineering Products Company) |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Beaver Dam, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 5 gal 18.9 L |
Tractor hitch | |
| Type: | sleeve hitch (optional) |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | electro-magnetic |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kohler Magnum M14 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft | |
| Displacement: | 512 cc 31.27 ci |
| Bore/Stroke: | 3.50x3.25 inches 89 x 83 mm |
| Power: | 14 hp 10.4 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 2 qts 1.9 L |
Transmission | |
| Type: | shaft-driven hydrostatic |
| Gears: | infinite (2-range) forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 48 inches 121 cm |
| Length: | 68 inches 172 cm |
| Width: | 41 inches 104 cm |
| Height (steering wheel): | 42 inches 106 cm |
| Weight: | 683 lbs 309 kg |
| Ground clearance: | 8.5 inches 21 cm |