Production | |
| Manufacturer: | Lennox |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Des Moines, Iowa, USA |
Mechanical | |
| Chassis: | crawler |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 1-speed |
Kittytrack 600 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the right side of the Lennox Kittytrack 600, just below the seat. |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 140000 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft | |
| Displacement: | 231 cc 14.1 ci |
| Bore/Stroke: | 2.75x2.375 inches 70 x 60 mm |
| Power: | 6 hp 4.5 kW |
| Rated RPM: | 3600 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Gears: | 1 forward and reverse |
Dimensions | |
| Length: | 52 inches 132 cm |
| Width: | 29 inches 73 cm |