Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Horicon, Wisconsin, USA |
| Original price | $3,599 (2010 ) |
Variants | |
| two-wheel steering | |
| four-wheel steering | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual four-wheel |
| Cab | Open operator station. Optional sunshade and vinyl weather enclosure. Adjustable seat with seven inches of travel. Cupholder and tool tray standard. |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | electric |
X304 Serial Numbers | |
| 2006 | 010001 |
| 2007 | 040001 |
| 2008 | 085001 |
| 2009 | 120001 |
| 2010 | 150001 |
| 2011 | 180001 |
X304 Serial Location | |
| Serial number decal on the right side of the tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging amps | 15 |
| Battery CCA | 160 (early) |
| 195 (late) | |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FH491V | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft V-Twin | |
| Displacement | 472 cc 28.8 ci |
| Bore/Stroke | 2.68x2.56 inches 68 x 65 mm |
| Power (gross) | 17 hp 12.7 kW |
| Fuel system | carburetor |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug gap | 0.030 inches 0.762 mm |
| Point gap | 0.013 inches 0.330 mm |
| Intake valve clearance | 0.004 inches (Cold) 0.102 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.004 inches (Cold) 0.102 mm |
Transmission | |
| Transmission | Tuff Torq K58 |
| Type | belt-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil change | sealed unit, owner service is not recommended |
| The K58 was used on the X304 from the beginning of production through the 2007 model year. | |
Dimensions | |
| Wheelbase | 49.4 inches 125 cm |
| Length | 72 inches 182 cm |
| Width | 41 inches 104 cm |
| Height | 43 inches 109 cm |
| Operating weight | 556 lbs*Weight of tractor only. 252 kg |