Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Horicon, Wisconsin, USA |
| Original price | $6,850 (1994 ) |
| Although it carried a 300-series model number, the John Deere 320 had more in common with the late 200 series models such as the 285, 265, and 245. Options such as the integral hitch, bumper, and cab enclosure were shared with those models. | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | drum |
| Cab | Open operator station. |
Tractor hitch | |
| Type | sleeve hitch OptOptional |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO | independent |
320 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number decal on the rear of the 320, above the drawbar. |
| 1992 | M00320X130001 |
| 1993 | M00320X150001 |
| 1994 | M00320X160001 |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | alternator |
| Charging amps | 17 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FD590V | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| liquid-cooled vertical-shaft V-Twin | |
| Displacement | 585 cc 35.7 ci |
| Bore/Stroke | 2.91x2.68 inches 74 x 68 mm |
| Power (gross) | 18 hp 13.4 kW |
| Air cleaner | foam precleaner with paper filter |
| Rated RPM | 3400 |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 2 qts 1.9 L |
| Coolant capacity | 3.3 qts 3.1 L |
Transmission | |
| Transmission | Sundstrand BDU-21 |
| Type | belt-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil capacity | 2.6 qts 2.5 L |
Dimensions | |
| Wheelbase | 47.9 inches 121 cm |
| Length | 71.5 inches 181 cm |
| Width | 39 inches 99 cm |
| Height | 43.6 inches 110 cm |
| Weight | 625 lbs 283 kg |