Production | |
| Manufacturer | Bobcat |
| Type | Zero-turn mower |
| Factory | Johnson Creek, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | power |
| Cab | Stand-on open station. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging amps | 15 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FX600V | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft V-Twin | |
| Displacement | 603 cc 36.8 ci |
| Bore/Stroke | 2.87x2.83 inches 73 x 72 mm |
| Power | 19 hp 14.2 kW |
| Air cleaner | dry |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
Transmission | |
| Transmission | Hydro-Gear ZT-3100 |
| Type | hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions | |
| Length | 64 inches 162 cm |
| Weight | 800 lbs 362 kg |